Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Konferencja Muzealna EduAkcja Warszawy 2018
Kiedy
1 października 2018 (poniedziałek) g. 10:00
Gdzie

Zobacz w serwisie


V edycja konferencji Muzealna EduAkcja Warszawy, dorocznego spotkania środowisk animatorów,
edukatorów muzealnych i nauczycieli, zbiega się z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Historyczna rocznica jest dla nas przede wszystkim okazją do przyjrzenia się szerszemu rozumieniu pojęć niepodległości i patriotyzmu, a także medialnym zapośredniczeniom oraz ideologicznym przekształceniom, którym te idee podlegają. Zależy nam przy tym na ukazaniu wielości możliwych punktów widzenia oraz na praktycznym pokazaniu, w jaki sposób korzystanie z możliwości, jakie dają różnego typu instytucje – od muzeów historycznych poprzez miejsca pamięci po galerie sztuki współczesnej – pozwalać może na przybliżanie złożoności świata społecznego i procesów historycznych.

Bezpośrednio przed konferencją uczestnicy otrzymają drogą elektroniczną krótkie teksty, które posłużą jako punkt wyjścia do dyskusji w ramach stolików problemowych. Zastanawiać się będziemy wspólnie nad problemem poruszania trudnych tematów w szkole/muzeum, rozważać rolę sztuki w
tym procesie, a także przyglądać się przykładom bliskiej współpracy między nauczycielami i edukatorami muzealnymi.

Program:

10:00-11:00 – Giełda instytucji, wystawa eksponatów z międzymuzealnej gry terenowej

11:00-12:30 – Podsumowanie międzymuzealnej gry terenowej z udziałem jej twórców i uczestników (Marta Skowrońska-Markiewicz, Marcin Mitzner, przedstawiciele szkół)

12:30-13:00 – Przerwa

13:00-14:30 – Stoliki tematyczne

· Stolik 1: Kolorowa czy biało-czerwona? (Bartłomiej Miernik, Fundacja Banina)

· Stolik 2: Niepodległa szkoła (Zofia Dubowska, Marcin Matuszewski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki)

· Stolik 3: Departament Opinii: fokus na Historię - stolik młodzieżowy przeznaczony dla uczniów i uczennic w wieku 16-19 lat (Katarzyna Witt, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)

· Stolik 4: Wielkie daty - wielkie wyzwanie? (Beata Zuziak, Warszawskie Centrum Innowacji Społecznych i Szkoleń)

14:30-15:00 – Przerwa

15:00-16:00 – Podsumowanie prac stolików

Konferencja poprzedzona zostanie grą międzymuzealną, w której udział weźmie 30 zespołów z warszawskich szkół. Odbędzie się ona w dniach 13-16 września w kilkunastu instytucjach kultury. Jednym z efektów gry będą stworzone przez każdą z grup eksponaty, związane z hasłem „niepodległość”. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas konferencji. Po wydarzeniu, ekspozycja zostanie przeniesiona do Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, gdzie zostanie udostępniona w ramach wystawy czasowej.

Termin i miejsce:

1 października 2018 r., 10:00-16:00

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Woj. Mazowieckiego

ul. Koszykowa 26/28
00-950 Warszawa

Zgłoszenia do udziału w grze trwają do 6 września. Szczegóły pod adresem:
http://www.wpek.pl/wpek,wiadomosc,10690.html?locale=pl_PL