Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Dom Kultury Włochy
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Bolesława Chrobrego 27
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 863 73 23
dkw@dkwlochy.pl
www.dkwlochy.pl

Opis

Filie:
Artystyczny Dom Animacji – filia Domu Kultury Włochy, Kino „ADA” ul. ks. Juliana Chrościckiego 14, 02-421 Warszawa
Okęcka Sala Widowiskowa DKW, ul. 1 Sierpnia 36 A, 02-134 Warszawa
Glinianka – Pracownia Ceramiki, Batiku i Witrażu
ul. Astronautów 17, 02-154 Warszawa

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:

Poszerzanie, na własną miarę i według własnych możliwości, przestrzeni kultury poprzez:
 traktowanie każdego widza i uczestnika jako gościa Domu Kultury „Włochy”
 stworzenie oferty programowej zaspokajającej potrzeby mieszkańców z uwzględnieniem
każdej z grup wiekowych
 prezentację najlepszych osiągnięć amatorskiego ruchu artystycznego
 dbanie o wysoki poziom artystyczny zajęć i wydarzeń, prestiż i oryginalność repertuaru
 zapraszanie do współpracy organizacji pozarządowych oraz profesjonalistów, specjalistów
swojej dziedzinie
 współpracę z lokalnymi placówkami oświatowymi oraz profesjonalistów, specjalistów swojej dziedzinie
 współpracę z lokalnymi placówkami oświatowymi.

Edukacja kulturalna jest dla nas niezbędnym elementem wychowania do życia w kulturze. Ma być kierowana zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych, którzy uczestnicząc w zajęciach oraz wydarzeniach prowadzonych przez Dom Kultury otrzymują umiejętności i kompetencje świadomego odbioru sztuki oraz zachętę i przestrzeń do rozwijania własnych zainteresowań i talentów twórczych.

Misja i krótki opis instytucji:
Kształtowanie indywidualnych zainteresowań i uzdolnień młodych ludzi, wyzwalanie ich fantazji i wyobraźni a grupie 50+ dostarczanie nowej wiedzy na najwyższym poziomie. Realizowanie programu uczestnictwa w kulturze pod hasłem „przyjdziesz i zostaniesz". Budowanie przyjaznych kontaktów z otoczeniem społecznym, animacja środowiska, współpraca z innymi placówkami i organizacjami pozarządowymi, pielęgnowanie tradycji. Rozwijanie kultury artystycznej i filmowej poprzez upowszechnianie sztuki profesjonalnej a także dzieł krajowej i światowej kinematografii.
U nas miłością do kultury zarazisz się na całe życie.

Projekt autorski:Bajka Muzyczna Rapujące Cyfry

Od czego się zaczęło czyli historia powstania projektu:
Współpraca z zespołem Pinakoteka zaczęła się od nagrania płyty zawierającej 14 piosenek z tekstami trzech warszawskich poetek: Agnieszki Frączek, Marzeny Kowalskiej i Moniki Oliszewskiej oraz muzyką Joanny Jasińskiej. Tak powstała płyta Pinakoteka dzieciom – Rapujące cyfry. Następnie, z inicjatywy Violetty Wacławek, Kamila Jaros napisał scenariusz bajki muzycznej. Bajka muzyczna Rapujące cyfry to spektakl dla dzieci z muzyką Joanny Jasińskiej. Piosenki do spektaklu nagrali uczniowie z Artystycznego Domu Animacji. Edukacyjna fabuła opowiada o wyprawie dzieci do lasu, podczas której oddalają się one od rodziców, gubią się i przeżywają w tym czasie fantastyczne przygody z leśnymi mieszkańcami. Spektakl ma walory wychowawcze, rozwija wiedzę w obszarze muzycznym, językowym, matematycznym, społecznym, przyrodniczym.

Dialogom, przeprowadzającym widza przez fabułę wzbogaconą o elementy fantastyczne, towarzyszą zjawiskowe choreografie i kostiumy. Całość dopełnia muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Pinakoteka. Docenieniem jakości produkcji naszej muzycznej bajki był występ w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Dla kogo?
dzieci i młodzież

Z kim:
Artystyczny Dom Animacji – filia Domu Kultury Włochy.

Zrealizowano:
Warsztaty teatralne, taneczne, wokalne, nagranie płyty i wydanie scenariusza w publikacji Rapujące Cyfry wyd. Pani Twardowska.

Rezultaty projektu:
Integrowanie amatorskich ruchów artystycznych, kultywacja zamiłowania do sztuki i teatru, nabywanie profesjonalnych umiejętności musicalowych (taniec, aktorstwo i śpiew).Bajka zawiera elementy edukacji polonistycznej, przyrodniczej, społecznej i muzycznej, dykcji oraz aktorskiej interpretacji. Program pozwolił rozbudzić w uczestnikach i widzach zamiłowanie do muzyki, tańca i piosenek z wartościowym tekstem, nauczył ich poruszania się w różnych stylach i
gatunkach muzycznych. Opracowany scenariusz można wykorzystać jako pomoc dydaktyczną w szkołach, przedszkolach, instytucjach kultury. Nagrana została płyta Pinakoteka dzieciom – Rapujące cyfry. Powstała też książka z nutami, tekstami piosenek, zabawami muzycznymi i scenariuszem bajki wydanej przez Wydawnictwo Pani Twardowska.

Finansowanie:
Środki własne oraz Biuro Kultury m. st. Warszawy

Co było najtrudniejsze?
Zsynchronizowanie terminów pracy w tak dużej grupie uczestników i instruktorów. Kolejnym wyzwaniem było nagranie profesjonalnej płyty przez dzieci.

Co sprawiło największą radość twórcom i uczestnikom?
Widownia opuszczająca salę po spektaklach śpiewała usłyszane podczas nich piosenki. Znikająca płyta z Empików. Zainteresowanie projektem instytucji edukacyjno-kulturalnych. Możliwość współpracy z Polskim Radiem.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Dzielnicy Włochy.

Mazowiecki Festiwal Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej Asteriada,

Mazowiecki Konkurs Savoir Vivre Obycie umila życie,

Dzielnicowy Konkurs Recytatorski – eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka i Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego,

Włochowski Festiwal Rozmaitości,

Dziecięcy Festiwal Przedszkolada – zasięg dzielnicowy,

Rodzinny Konkurs Ceramiczny (Bożonarodzeniowy) – zasięg dzielnicowy,

Wielkanocy Konkurs Ceramiczny – zasięg dzielnicowy,

Bożonarodzeniowy konkurs rodzinny na ozdobę ze szkła – zasięg dzielnicowy,

Wielkanocny konkurs rodzinny na ozdobę ze szkła – zasięg dzielnicowy,

Teatralna Scena Talentów – cykl spotkań poświęcony najciekawszym osiągnięciom teatrów niezależnych, działających poza głównym, zawodowym nurtem. Zapraszamy do udziału w spektaklach najlepszye grupy teatralne, których dorobek artystyczny doceniono na najważniejszych ogólnopolskich przeglądach i festiwalach,

Muzyczne co nieco – cykl koncertów, który tworzy kolaż muzycznych gatunków i charakterystycznych osobowości wykonawców goszczących na naszej scenie. Muzyczne Co Nieco pozwala zaspokajać bardzo różne gusta muzyczne,

Slajdowisko – cykl spotkań podróżniczych pozwala „ruszyć w podróż” z ludźmi, którzy podpowiedzą, jak podróżować za małe pieniądze albo tymi, którzy odwiedzili np. najwyższe szczyty Afryki. Zaproszeni goście chętnie podzielą się swoją pasją, a opowieści bogato zilustrują pokazem slajdów i filmów. Przyjdź - zobacz - zacznij swoją przygodę!

Krytyczny Kącik Towarzyski – projekt włączenia i zaangażowania młodzieży w działania MiniMalu
Domu Kultury „Włochy” przy ulicy Bolesława Chrobrego 27. Projekt zakłada organizację cotygodniowych spotkań integrujących młodzież z dzielnicy Włochy. Chcemy stworzyć razem z młodzieżą przyjazną przestrzeń, otwartą na naukę wyrażania własnych opinii, poznawania się, wymieniania doświadczeniami, rozwijania i dzielenia z innymi. W „Kąciku” dostępna będzie aktualna prasa młodzieżowo-hobbystyczna, gry planszowe, wymienialnia książek, filmów, seriali i pomysłów. Chcemy, żeby  „Kącik” stał się miejscem spotkań, wymiany poglądów, wyrażania zdania, kreowania
swojego otoczenia i aktywizował młodzież w twórcze działania Domu Kultury „Włochy”.

Bajkowe Niedziele – cykliczne przedstawienia teatralne dla najmłodszych. Maluchy z przyjemnością zobaczą spektakl kukiełkowy, bajkę muzyczną lub włączą się w przedstawienie interaktywne.

Cykliczne pikniki środowiskowe: Lato w plenerze z Domem Kultury Włochy. Animacje środowiskowe prowadzone w czasie lata na obszarze całej dzielnicy Włochy.

Muzyczne labirynty to cykl koncertów, podczas których prezentujemy młodych, początkujących instrumentalistów i wokalistów, ale także znanych muzyków. Proponujemy różnorodny repertuar: klasyczny, rozrywkowy, poważny i z „przymrużeniem oka”. Koncerty są sposobem najlepszego spędzenia czasu oraz spotkania ze znakomitymi artystami.

Galeria start

Klub Filmowy Okęckiej Sali Widowiskowej

Kontakt do osoby odpowiedzialnej za edukację kulturalną:
Małgorzata Kiełczewska, mkielczewska@dkwlochy.pl, Tel. 508 660 472

Facebook