Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Centrum Kultury Wilanów
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Kolegiacka 3
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 668 417 228
centrum@kulturawilanow.pl
www.kulturawilanow.pl

Opis

Filie:
Centrum Kultury Wilanów Filia w Powsinie, ul. Przyczółkowa 27A, 02-968 Warszawa
Dom Pracy Twórczej, ul. Ptysiowa 3, 02-968 Warszawa

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
Biegniemy z duchem czasów, pamiętając o naszych korzeniach – to myśli przewodnia naszych działań. Jednocześnie zmieniamy się i rozwijamy razem z naszą dzielnicą. Jesteśmy już w sześciu punktach rozsianych na jej obszarze, które współtworzone są przez ludzi z artystycznym zacięciem i głowami pełnymi pomysłów. Dlatego w naszych działaniach skupiamy się często na łączeniu wspomnianych korzeni ze współczesnością. Nie bez znaczenia jest tutaj rozmieszczenie naszych placówek. Powsin, gdzie kultywujemy wiejską obrzędowość prezentując ją w nowoczesnej formie. Siedziba główna na Kolegiackiej i filia w miasteczku Wilanów to przede wszystkim współczesność. Zawady i Międzypokoleniowe Centrum Edukacji - skupione wokół lokalności. Ważnym dla nas jest, by uczestnicy kultury czuli się u nas jak w domu. By czuli głód kulturalny i sycili go właśnie uczestnicząc w naszych działaniach.

Misja i krótki opis instytucji:
Centrum Kultury Wilanów jest samorządową instytucją kultury posiadającą osobowość prawną i samodzielnie gospodarującą przydzieloną i nabytą częścią mienia. Siedzibą i terenem działania Centrum jest m. st. Warszawy. Centrum może również prowadzić działalność na terenie całej Polski oraz poza jej granicami.
Podstawową misją Centrum Kultury Wilanów jest rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych mieszkańców, tworzenie warunków do rozwoju aktywności kulturalnej, artystycznej, hobbystycznej, rekreacyjno-ruchowej i zainteresowania sztuką. Zakres działalności Centrum obejmuje prezentację i promocję amatorskiego ruchu artystycznego i twórczości profesjonalnej oraz gromadzenie i udostępnianie informacji o twórcach, instytucjach i działalności artystycznej. Centrum działa również na rzecz integracji społeczności lokalnej, współdziała z instytucjami i organizacjami społecznymi w zakresie lepszego zaspokajania potrzeb kulturalnych i społecznych mieszkańców.

Projekt, którym chcemy się pochwalić:
COOLtura ludowa to projekt realizowany latem 2018 roku dzięki dofinansowaniu z Warszawskiego Funduszu Edukacji Kulturalnej. Głównym celem projektu było przełamywanie stereotypu, że ludowość i folklor są przestarzałe i nie pasują do naszego świata. Często wyśmiewany, wyszydzany, coraz częściej wraca w codzienności. Daleko szukać nie trzeba. Wystarczy wejść do księgarni czy sklepu z upominkami za rogiem, a tam zalewają nas półki z kubkami z haftem łowickim, lustereczka z haftem kaszubskim, piórniki, notesy, kalendarze… Można by tak wymieniać.
Rezultatem projektu był prawie 10 minutowy film – festiwal koloru, muzyki, obrazów, energii zamkniętej w ludowych formach. Pokazaliśmy, że folklor zatacza coraz szersze kręgi i nie należy się go wstydzić. Wręcz przeciwnie, to powód do dumy i chwalenia się. To fantastyczny element edukacyjny młodych pokoleń. I właśnie tu świetnie wpisują się działania Centrum Kultury Wilanów. Organizujemy bowiem coroczny festiwal folkloru Powsińskie Dożynki. Dzieciaki ze szkół uczestniczą w lekcjach etnograficznych poznając naszą tradycję. Prowadzimy zespół tańców polskich Kuźnia Artystyczna. Wierzymy, że dzięki temu Ci młodzi adepci kultury ludowej będą szerzyć wiedzę i opowieści o tej obyczajowości.


Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
Przykładowe działania edukacji kulturalnej w Centrum Kultury Wilanów:
Lekcje etnograficzne – zajęcia czerpiące z polskiej tradycji prowadzone w Domu Pracy Twórczej w Powsinie dla wilanowskich uczniów szkół podstawowych.
ABC teatralne – zajęcia dla przedszkolaków mające na celu przybliżyć działalność teatru i aktorów.
Filmosenki – Wilanowski Festiwal Piosenki Filmowej i Telewizyjnej – organizowany co roku konkurs dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych propagujący ten popularny gatunek muzyczny.
Królewski Turniej Tańców Polskich – organizowany od 18 lat turniej taneczny propagujący narodowe tańce polskie. W maju do Wilanowa zjeżdżają się zespoły z całej Polski, dzieci, młodzież i dorośli. Wszyscy zafascynowani tańcem ludowym.
Szuflada – wilanowski festiwal talentów dla dzieci z wilanowskich szkół.


www.kulturawilanow.pl

Kontakt do osoby odpowiedzialnej za edukację kulturalną:
Janina Pawłowska

Multimedia


Facebook