Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Teatr Lalek Guliwer
Teatr Lalek Guliwer
Rodzaj instytucji: teatr
ul. Różana 16
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 845 16 76
info@teatrguliwer.waw.pl
www.teatrguliwer.waw.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
- działania edukacyjne o charakterze wydarzeń artystycznych,
- warsztatowe konfrontacje artystów z dziećmi w celu uruchamiania procesów twórczych,
- tworzenie merytorycznej platformy zawiązującej współpracę z nauczycielami i opiekunami dzieci.

Misja i krótki opis instytucji:
Główną działalnością teatru jest produkcja i eksploatacja przedstawień wykorzystujących formy lalkowe, adresowanych do widza dziecięcego i familijnego. Nasza działalność nastawiona jest na teatr artystyczny. Misją naszego teatru jest wprowadzanie dziecka w obszar sztuki. Unikamy dydaktyzmu. Stawiamy na emocjonalne zaangażowanie dziecka w opowiadane przez nas historie i wysublimowaną estetykę tworzoną przez artystów plastyków. Inwestujemy w edukację teatralną wierząc, że teatr to nie tylko widowisko, lecz również miejsce spotkań i rozwoju.

Projekt Autorski:
Teatr okiem Guliwera - to wyjątkowy kurs wiedzy o teatrze, stworzony z myślą o widzach Teatru Guliwer, w czasie którego dzieci poznają specyfikę teatru lalek oraz przyswajają wiedzę ogólną dotyczącą teatru. Projekt jest kontynuacją edukacji teatralnej, którą przez wiele lat prowadziła w Teatrze Guliwer aktorka Elżbieta Kubera. Wówczas był to cykl spotkań o teatrze - dzieci zdobywały podstawową wiedzę o teatrze, poznawały różne techniki lalkowe i lalki teatralne.
Teatr okiem Guliwera - to autorski projekt edukacyjny skierowany do grup regularnie odwiedzających nasz teatr. To cykl 7 lekcji teatralnych podczas których aktorzy Teatru Guliwer prezentują krótkie etiudy, które w komunikatywny i obrazowy sposób z humorem wyjaśniają widzom tajemnice teatru lalek.

Motywem łączącym wszystkie lekcje jest postać Guliwera wcielająca się w coraz to nowe formy lalkowe, ukazując różnorodność technik animacyjnych. Scenariusze lekcji bezpośrednio bazują na historiach podróży patrona Teatru Guliwer.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
Trzy po trzy – pierwszy w Polsce projektem poświęconym edukacji, który łączy teatry lalkowe. Teatr Lalek Guliwer zaprosił do współpracy Teatr Pinokio z Łodzi i Teatr Baj Pomorski z Torunia by wspólnie stworzyć pierwszą w Polsce sieć umożliwiającą wymianę doświadczeń współpracy teatru z nauczycielami. W każdym z wymienionych teatrów powstały trzy bloki edukacyjne składające się z około dwudziestominutowych etiud wykorzystujących techniki lalkowe, przygotowane przez aktorów lalkarzy. Etiudy są wprowadzeniem do godzinnych warsztatów w twórczy sposób łączących teatr lalek ze szkolną podstawą programową. Warsztaty są prowadzone przy współpracy z pedagogami teatru. Projekt wieńczy publikacja dotycząca sposobów wykorzystywania technik animacji podczas zajęć szkolnych.
Podróże Edukacyjne Teatru Guliwer – w ramach Kultury Dostępnej – minispektakle i warsztaty, które powstały w ramach projektu Trzy po trzy prezentowane poza Warszawą. Podróże edukacyjne Teatru Guliwer umożliwiły dostęp do wydarzeń stołecznej instytucji artystycznej, dzieciom i nauczycielom z pozawarszawskich miejscowości województwa mazowieckiego, poprzez poszerzenie oferty miejscowych domów kultury o teatralne bloki edukacyjne i specjalne warsztaty dla nauczycieli.
Łącząc tradycję Teatru Guliwer i nowoczesne podejście do edukacji, chcemy dzielić się przygotowanymi blokami edukacyjnymi z widzami mieszkającymi w miejscowościach pozbawionych regularnego dostępu do propozycji repertuarowych teatrów lalek, by coraz szerzej odkrywać estetykę technik animacji.
Warsztaty przedpremierowe - przed premierą spektaklu Brzydkie Kaczątko zrealizowaliśmy cykl warsztatów teatralnych dla najmłodszych widzów. Przygotowaliśmy spotkania dla grup przedszkolnych i rodziców z dziećmi.
Laboratorium Teatralno-Pedagogiczne to wspólne eksperymentowanie młodych widzów i twórców teatralnych. To podróż z Brzydkim Kaczątkiem, by odkryć, czym zajmują się w teatrze reżyser, scenograf i choreograf. W działaniu poznajemy, jak wykluwa się spektakl, dowiadujemy się dlaczego praca reżysera jest jak jajko niespodzianka, badamy dzięki komu na scenie pojawia się jezioro i obserwujemy, jak każdy ruch może stać się tańcem. W naszym laboratorium tworzymy wybuchową mieszankę z wyobraźni dzieci, wiedzy twórców.
Rezydencje Młodych Filmowców to projekt, który towarzyszył spektaklom kameralnym Sonia śpi gdzie indziej oraz Księga Niewidzialna, które powstały w Teatrze Guliwer, w ramach projektu edukacyjnego Laboratorium Teatralno-Pedagogiczne, realizowanego we współpracy z Multimedialną Biblioteką dla Dzieci. Do współpracy zaprosiliśmy młodzież gimnazjalną i licealną, zafascynowaną sztuką filmową. Otrzymali oni przestrzeń do twórczości i rozwoju, pod opieką profesjonalisty, który odpowiadał za multimedialną stronę projektu.

www.youtube.com/user/TeatrLalekGuliwer

www.facebook.com/Teatr-Lalek-Guliwer-175106189207384/

Multimedia


Facebook