Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Bemowskie Centrum Kultury
BCK logo
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Górczewska 201
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 798 992 039
www.bemowskie.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
Edukacja w BCK to nie tylko podnoszenie kompetencji kulturowych, ale szeroko rozumiany rozwój społeczności w oparciu o lokalne zasoby indywidualne i zbiorowe, społeczne i instytucjonalne. W codziennej pracy ważna jest dla nas wysoka jakość i atrakcyjność oferty. Nasze projekty i działania mają charakter edukacyjny, inicjują procesy zmiany indywidualnej i zbiorowej oraz budują więzi społeczne. Pracujemy nad autorską, innowacyjną i unikatową ofertą. Nasze działania są otwarte dla wszystkich bez względu na różnice wynikające z płci, wieku, pochodzenia, statusu materialnego, etc. Staramy się, by nasze centrum było „instytucją pierwszego kontaktu” z kulturą, działalnością społeczną i obywatelską. Stawiamy na emocjonalną więź z mieszkańcami naszej dzielnicy .

Misja i krótki opis instytucji:
Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy ma ambicje zostać wiodącym ośrodkiem animacji społeczno-kulturalnej w Polsce, aktywnie współtworzącym życie kulturalne i społeczne dzielnicy. BCK poprzez aktywizację społeczności lokalnej, współpracę z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi, środowiskami ludzi kultury i sztuki, innowatorami społecznymi i kulturalnymi oraz środowiskami akademickimi staje się istotnym uczestnikiem dyskursu na temat roli kultury we współczesnym świecie, z wyraźnym akcentem na lokalne konteksty. BCK aktywizuje i angażuje mieszkańców dzielnicy, tworząc warunki do rozwoju kompetencji społecznych i twórczych. Wspiera rozwój osobisty, szanując indywidualne wybory i pasje, buduje więzi społeczne w duchu tolerancji i szacunku. BCK prowadzi pierwsze na Bemowie miejsce aktywności lokalnej Dwa Jelonki, współprowadzi jedyne polskie radio jazzowe radiojazz.fm, organizuje koncerty, spektakle, programy antydyskryminacyjne i aktywizujące lokalne społeczności. Bada tożsamość dzielnicy, organizuje wykłady i wspiera działalność klubu historycznego.

Projekt Autorski:
Aeromodelklub BCK Pracownia modelarska BCK, to kontynuacja działalności Aeromodelklubu – Warszawa, utworzonego w 1979 r. Szefem pracowni jest Bogdan Wierzba, jeden z największych w Polsce znawców modelarstwa, laureat nagród Międzynarodowej Federacji Aeronautycznej (FAI) - Frank Ehling Diploma (za wybitne osiągnięcia związane z promowaniem lotnictwa za pomocą modeli latających) oraz Nile Gold Medal (za pracę w dziedzinie edukacji lotniczej). Aeromodelklub BCK to wiodąca w Warszawie i w Polsce sekcja zajmująca się edukacją techniczną dzieci i młodzieży. Dobrze zorganizowana praca całego zespołu instruktorów (wielkich pasjonatów lotnictwa), udział w zawodach i konkursach oraz ich organizowanie, to najlepsza recepta na pracownię modelarską pełną młodzieży, zadowolenie rodziców i akceptację społeczności lokalnej. Wśród wychowanków Aeromodelklubu są m.in. Adam Przekop, który pracuje teraz dla NASA, czy Jacek Mainka, kiedyś pilot boeinga 737 w liniach lotniczych Bangkoku, obecnie kapitan na A320 TRI w Wizz Airze.
Istotnym uzupełnieniem zajęć w Aeromodelklubie są cykliczne imprezy modelarsko-lotnicze, wpisane na stałe w działalność Bemowskiego Centrum Kultury (8-14 projektów rocznie). Są wśród nich m.in: Ogólnopolskie i Warszawskie Finały Konkursu Młodych Artystów FAI, Latawce na Bemowie, Sport Balonowy dla Dzieci, Dni Małego Lotnictwa, Młody Szybownik, Mistrzostwa Polski i Puchary Świata halowych modeli akrobacyjnych oraz latających do muzyki, Mistrzostwa Polski modeli szybowców zdalnie sterowanych, jak również spotkania z ludźmi lotnictwa pn. Leci z nami pilot. Naszymi gośćmi było już wielu znakomitych pilotów światowego formatu, w tym m.in: Adam Przekop, Sebastian Kawa, Janusz Centka, Jerzy Czerniawski, Maciej Pospieszyński, Artur Kielak, Marek Masalski, Tomasz Czekajło, Lech Kasprowicz, Jacek Mainka i św.p. Marek Szufa. Aeromodelklub BCK był głównym organizatorem 2. Mistrzostw Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w roku 2015. Aeromodelklub BCK jest licencjonowanym członkiem Aeroklubu Polskiego.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:

Czytanie na trawie Wymyślony i realizowany przez Joannę i Bartka, mieszkańców Bemowa, cykl zabaw i animacji dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Projekt jest realizowany we współpracy z najlepszymi wydawnictwami książek dla dzieci. Każdemu spotkaniu z cyklu towarzyszy spotkanie z pisarką lub pisarzem, wspólne czytanie i wiele innych zabaw, które wzmacniają obecność literatury i książki w codziennym życiu bemowskich rodzin.

Senior w muzeum – To cykl comiesięcznych wypraw do najważniejszych warszawskich galerii i muzeów skierowany do naszych seniorów. Oprowadzani przez kuratorów wystaw lub edukatorów z placówek muzealnych bemowscy seniorzy mają możliwość obejrzeć zarówno stałe kolekcje jak i najlepsze czasowe wystawy organizowane w Zachęcie, CSW, MSN, Galerii Foksal i innych instytucjach sztuki.

Jelonek – pismo mieszkańców Osiedla Przyjaźń. Projekt magazynu został zgłoszony jako propozycja w „Laboratorium Projektów osiedla Przyjaźń” – programie animacyjnym, w którym mieszkańcy, mieli szansę przeszkolić się z realizacji projektów społeczno-kulturalnych, by następnie samodzielnie je zrealizować. Jelonek to grupa dziennikarzy-amatorów, którzy cztery razy do roku piszą o sprawach istotnych dla osiedla Przyjaźń i dzielnicy Bemowo. Wydawcą pisma jest Bemowskie Centrum Kultury, które regularnie zaprasza redakcję na warsztaty z najwybitniejszymi dziennikarzami i publicystami, np. Filipem Springerem, Justyną Suchecką, Magdaleną Kicińską itd.


Kontakt do osoby odpowiedzialnej za edukację kulturalną/animację:
Dział Animacji Kultury info@bemowskie.pl

Multimedia


Facebook