Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Dom Kultury "Zacisze"
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Blokowa 1
Warszawa (mapa)
zamknij
022 679 84 69, 743 87 10
sekretariat@zacisze.waw.pl
www.zacisze.waw.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
W DK Zacisze mamy bogatą ofertę dla najmłodszych, dbamy o rozwój wrażliwości dzieci, dajemy młodzieży możliwość budowania pasji i relacji społecznych, tworzymy dla dorosłych i seniorów miejsce spotkań i przygotowujemy atrakcyjne warsztaty.
Uczestnictwo w kulturze przyczynia się do rozwoju osobowości człowieka, do podniesienia jego samooceny i poczucia własnej wartości. Instruktorzy będący fachowcami i pasjonatami w swojej dziedzinie, zapewniają edukację artystyczną. Uczestnicy warsztatów „dotykają” sztuki.

Najważniejsze jest dla nas uświadomienie uczestnikom już od najmłodszych lat, że współtworzą kulturę i dzięki temu mają wpływ na kształt otaczającego ich świata.
Zadaniem DK jest stworzenie przestrzeni do korzystania z kultury, kształcenie potrzeb i nawyków uczestnictwa w kulturze, wzmocnienie jednostki i społeczności lokalnej.


Misja:
Dom Kultury Zacisze – dom, w którym spotkasz kulturę.

Dom Kultury Zacisze zbudowali własnymi rękami mieszkańcy dzielnicy 50 lat temu, bo wierzyli, że kultura i wspólne miejsce spotkań są ważne.
Dzisiaj też dokładamy swoją cegłę – budujemy kulturalne oblicze Targówka i odpowiadamy na potrzeby mieszkańców – możesz zasłuchać się w muzyce, obejrzeć wystawę, a w tygodniu spotkać 1200 osób i rozwinąć kreatywn(i)e skrzydła.
U nas dzieciaki podróżują wehikułem sztuki, młodzież tańczy breakdance, dorośli tworzą witraże, a seniorzy rozkręcają kabaret.
Doświadczenie w prowadzeniu działalności kulturalnej zdobywamy od 1967 roku, co pozwoliło nam wypracować indywidualny charakter, szereg autorskich imprez i ciekawych form edukacyjnych, a w ciągu ostatnich lat realizować projekty przy wsparciu środków z funduszy europejskich. Naszym celem jest utrzymanie wizerunku placówki prężnie działającej, mającej swoje tradycje w kształtowaniu kulturalnego życia i przyjaznych stosunków ze społecznością lokalną Zacisza, mieszkańcami Targówka i całej Warszawy.
Do współpracy zapraszamy ciekawe osobowości obdarzone charyzmą i mające wiele do przekazania. Chętnie wsłuchujemy się w potrzeby uczestników naszych zajęć oraz młodszych i starszych przyjaciół Domu Kultury.
Co roku opracowujemy i animujemy nowe formy edukacyjno-artystyczne w oparciu o fachową kadrę. Proponujemy spotkania, koncerty, warsztaty, przeglądy i konkursy, artystyczne weekendy, wyjazdy krajowe i zagraniczne. Wszystko po to, by móc zintegrować środowisko naszych podopiecznych – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Sybiraków – dać im możliwość kreatywnego spędzenia wolnego czasu, zaprezentować ich umiejętności przed szeroką publicznością i nauczyć jak najpełniej korzystać z dorobku i tradycji kultury polskiej, europejskiej i światowej.
Zacisze artystyczne! Zacisze dla Was!

Projekt Autorski:
Sobota dla Małych i Dużych
Sobota to dobry czas na rozwijanie i pielęgnowanie swoich zdolności i zainteresowań. Z myślą o zapracowanych i żyjących w pośpiechu stworzyliśmy program autorskich warsztatów z różnych dziedzin sztuki, poczynając od akwareli, tkactwa, ceramiki, sutaszu, decoupage’u , a kończąc na Małych Einsteinach i Skoku na sztukę, czyli podróżach whikułem przez sztukę polską. Nasze propozycje sprawiają, że mali i duzi mają dobre samopoczucie, robią coś dla siebie lub dziecka, ciekawie spędzają czas i zdobywają nowe umiejętności.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
Festiwal Dzieci i Młodzieży Artystyczny Targówek
Promuje edukację kulturalną Dzielnicy Targówek. Jest plenerowym przeglądem talentów. W przestrzeni Parku Bródnowskiego co roku wyrasta profesjonalna scena, na której programy artystyczne prezentuje ponad 800 dzieci i młodzieży z Targówka. Często są to ich pierwsze występy na profesjonalnej scenie. Wśród pokazów zobaczyć można występy akrobatyczne, wokalne, recytatorskie, muzyczne, czy taneczne.
Festiwal otwiera możliwość prezentacji placówek edukacyjnych i kulturalnych z Targówka na scenie i w działaniu. Odwiedzających miasteczko namiotowe zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach plastycznych, manualnych oraz grach i zabawach zręcznościowych, logicznych, edukacyjnych.
Zwykle data Festiwalu zbiega się z Dniem Matki lub Dziecka i Festiwalem Ciast w Domku Herbacianym.

Przegląd Teatrów Młodzieżowych SPOT
„Dlaczego SPOT? Światło spotu jest szczególne. Oświetla dokładnie to, co ma być oświetlone. Ten jeden punkt i ani centymetra więcej…” tak mówili pomysłodawcy Przeglądu Aneta i Robert Płuszka. Wydarzenie jest adresowane do grup teatralnych o charakterze amatorskim, skupiające młodzież w wieku 15-25 lat. Nagrody: Grand Prix, Nagroda dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora. W Jury od 1996 roku zasiadało wielu wspaniałych aktorów: Jan Machulski, Emilia Krakowska, Jerzy Zelnik, Ewa Gawryluk, Laura Łącz, Jan Prochyra Ewa Domańska oraz recenzenci i reżyserzy teatralni: Hanna Baltyn, Liliana Bardijewska, Wojciech Majcherek, Marek Chodaczyński.
W 2019 spektakle oceniali: Grażyna Barszczewska, Ewa Domańska i Maksymilian Rogacki.

Przegląd Wokalny dla Dzieci i Młodzieży SŁOWIKONADA
Przegląd odkrywa młode talenty i osobowości sceniczne. Jest ciekawym widowiskiem muzycznym, a dla uczestników ważnym spotkaniem z publicznością i jurorami. Na zaciszańskiej scenie występują soliści, duety i zespoły wokalne z całego kraju. Młodych wykonawców oceniają Danuta Błażejczyk, Anna Komorowska-Kwaśniewska i Antoniusz Detzius.

Festiwal Chórów, Kabaretów i Zespołów Seniora
Rok 2019 to szesnasta edycja Festiwalu z rekordową liczbą prezentowanych zespołów i publiczności. W ciągu zaledwie dwóch dni na zaciszańskiej scenie wystąpiło 1008 osób w 59 zespołach z Polski, a nawet z Litwy i Białorusi. Jurami były wybitne osoby ze świata muzyki i kabaretu: prof. Krzysztof Kusiel-Moroz, Joanna Rawik oraz Marek Majewski.
Festiwal przywołuje zapomniane melodie regionalne, prezentuje repertuar rozrywkowy, dostarcza sporą dawkę dobrego humoru. Jest dowodem na to, że seniorzy stanowią nie tylko wspaniałą widownię, inteligentną i czujną, ale sami potrafią tworzyć zaskakujące w swojej inwencji realizacje.

DOUBLE KICK. Turniej Tańca Breakdance
Wiosną na Zaciszu do tanecznej bitwy stają b-boys i b-girls z różnych zakątków Polski i przedstawiciele ekip breakdance z Francji, Litwy, czy Niemiec. Główną nagrodą jest Puchar Burmistrza Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Bitwy odbywają się w systemie pucharowym. Dodatkową atrakcją każdego turnieju są wydarzenia towarzyszące: koncerty, warsztaty breakdance, malowanie mini graffity, show beatbox.

Szklana Góra Miejsce Aktywności Lokalnej
Nasze miejsce aktywności lokalnej jest miejscem bez przestrzeni. Mogłoby się wydawać, że nie ma to sensu. Postanowiliśmy jednak podjąć to wyzwanie i dać to, co mamy: czas, odrobinę miejsca w naszych pracowniach, latem plenerową altanę oraz otwarcie na działanie. A w perspektywie rozbudowany Dom Kultury i prawdziwe miejsce mieszkańców.

www.youtube.com/user/zaciszedk
www.facebook.com/dkzacisze
www.facebook.com/UtwZacisze

Kontakt do osoby odpowiedzialnej za edukację kulturalną:
Katarzyna Tumiłowicz-Piotrowska, k.tumilowicz@zacisze.waw.pl

Informacja dla osób z niepełnosprawnością:
Dom Kultury Zacisze powstał 50 lat temu, kiedy jeszcze nie myślano o przystosowaniu budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Czekamy na rozbudowę.
Mieścimy się na trzech kondygnacjach. Jedno z wejść jest bezpośrednio do sali teatralnej na drugiej kondygnacji. Jest to wejście z poziomu ziemi, można dojechać po trawie samochodem.
Toalety znajdują się na parterze i drugim piętrze. Nie są one przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Dotarcie do nich związane jest z pokonaniem schodów.
W przypadku chęci uczestnictwa w imprezie proszę o wcześniejszy kontakt z sekretariatem tel. 22 679 84 69 lub 743 87 10, w celu otwarcia drzwi bezpośrednio na salę teatralną.