Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Dom Kultury Dorożkarnia w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Logotyp
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Siekierkowska 28
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 841 91 22
biuro@dorozkarnia.pl
www.dorozkarnia.pl

Opis

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej:
Najważniejsze to prowadzić naszych odbiorów przez świat sztuki, wspierać ich w rozwijaniu talentów, doskonaleniu umiejętności i realizowaniu artystycznych marzeń. Niezależnie od tego ile mają lat. Robimy to poprzez prowadzone zajęcia i warsztaty. Pomagamy tworzyć spektakle teatralne i taneczne, projekty filmowe, widowiska wokalne i sztuki piękne. Wspomagamy artystów na progu ich drogi zawodowej. Udostępniamy przestrzeń dla spotkań ludzi ciekawych świata i innych ludzi. Jesteśmy miejscem otwartym na pomysły – razem z naszymi gośćmi chcemy tworzyć kulturę. Jesteśmy po to, by każdy mógł u nas spędzić czas, korzystając z doświadczeń animatorów, artystów i pedagogów oraz ciesząc się jakością i łatwym dostępem do wszystkich naszych propozycji.

Misja i krótki opis instytucji:
Wspieramy każdego, niezależnie od wieku, by mógł być twórczy, odważny, radosny i zaangażowany w sąsiedztwo i świat.

Rozwijamy talenty – z nami zmontujesz swój pierwszy film, namalujesz obraz, wystąpisz na profesjonalnej scenie czy nagrasz ulubioną piosenkę.

Odkrywamy sąsiedztwo – możesz pobawić się na międzypokoleniowej potańcówce, dowiedzieć się jak wyglądały Siekierki 100 lat temu, wypożyczyć coś dla siebie w Składzie Książek lub po prostu porozmawiać przy kawie.

Wspieramy pasjonatów – przychodząc do nas z pomysłem na swój koncert, spektakl, wystawę możesz liczyć na naszą pomoc, przestrzeń i sprzęt.

Projekt autorski:
Korzenie Siekierek to najważniejszy projekt realizowany w Dorożkarni. Łączy w sobie historię lokalną, działania społeczne, integracyjne i wydarzenia artystyczne. Jego geneza sięga roku 2000, kiedy na Siekierkach została otwarta Dorożkarnia. W opracowaniach dotyczących Warszawy o Siekierkach znaleźliśmy zaledwie wzmianki, w archiwach jedynie kilka zdań, dlatego wiedzieliśmy, że musimy odkryć to miejsce dla Warszawy. Joanna Mikulska rozpoczęła działania od współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3, Sanktuarium o. o. Pijarów i mieszkańcami, rdzennymi siekierczanami. Wspólnie narysowaliśmy mapę Siekierek, mieszkańcy nanosili swoje domy, a także ważne dla społeczności miejsca, które znali choćby z opowieści. Zebrane historie okazały się tak interesujące, że postanowiliśmy przełożyć je na działania artystyczne. Powstał spektakl, film, wystawa „Teleport fotograficzny” autorstwa Artura Pawłowskiego, odbył się plener malarski z udziałem studentek Akademii Sztuk Pięknych z Białorusi. Historie rodzin stały się inspiracją do powstania gier (podwórkowej, palikowej, miejskiej), spaceru i audio spaceru po Siekierkach. W oparciu o tutejsze historie pisane losami rodzin wydaliśmy książkę o Siekierkach. Powstała Siekierkowska Galeria Miejsc Zapomnianych . To 13 betonowych słupów, zaprojektowanych przez Zofię Strumiłło, Jana Strumiłło i Jana Sukiennika, które postawiliśmy w „starej” części Siekierek. Wskazują punkty najbardziej znaczące dla całej historycznej przestrzeni osiedla, odnosząc się jednocześnie do „mapy wyobrażeniowej” stworzonej wspólnie z mieszkańcami. Betonowe słupy oznaczają przestrzeń osiedla, wskazując jego przeszłość, materializują wspomnienia mieszkańców. Tworzą spójną sieć. Gdy trafi się na jeden, bez trudu można odnaleźć kolejne i samodzielnie odkrywać historię tego osiedla. Folwark, kuźnia, dwór… tych miejsc już nie ma, ale teraz przypominają o nich betonowe słupy. Wiedzę o Siekierkach rozszerzamy o poznanie historii najnowszej i mieszkańców z nowych osiedli. Ich opowieści stały się inspiracją do włączenia Korzeni Siekierek do międzynarodowego projektu Story Savers, w którym uczestniczyły: Wielka Brytania, Czechy, Francja, Norwegia, Irlandia i Grecja.
W 2016 r. świętowaliśmy 100-lecie przyłączenia Siekierek do Warszawy. Z tej okazji w Dorożkarni powstało MikroMuzeum Zakątek Siekierkowski. To w niestandardowy sposób zaaranżowana przestrzeń nawiązująca do historii Siekierek. Każdy uczestnik może zbudować swoją historię Siekierek na magnetycznej ścianie korzystając ze zbiorów starych zdjęć.
W 2017 r. we współpracy z firmą Games Development wydaliśmy historyczno-przygodową grę planszową Korzenie Siekierek. Edukacja i inspirowanie do samodzielnego poznawania historii stanowią główny cel gry. Uczestnicy wcielają się w przedstawicieli tradycyjnych zawodów związanych z Siekierkami, jak piaskarz wydobywający surowiec z dna rzeki, wikliniarz wyplatający kosze czy dorożkarz. W trakcie rozgrywki biorą zaś udział w wydarzeniach rozgrywających się na tych terenach. Czasami będą to drobne epizody związane z życiem codziennym, czasami zaś – kluczowe zdarzenia mające wpływ na bieg historii. Plansza do gry została oparta na bazie planu Siekierek sprzed 1945 roku, który powstał w trakcie spotkań z mieszkańcami. Zaznaczone na niej domy, dworki czy drogi istniały naprawdę. Jednocześnie powstało słuchowisko „Kobiety Siekierkowskie”. Katarzyna Pągowska zaprosiła mieszkanki do wspomnień historii mam i babć z czasów II wojny światowej. Te opowieści przeplatają się z nostalgicznymi i osobistymi wspomnieniami na ich temat.

Wszystkie informacje o projekcie na: www.korzeniesiekierek.pl.

Inne działania dotyczące edukacji kulturalnej:
PROJEKTY PARTNERSKIE – GRUPY NIEFORMALNE, ARTYŚCI, NGO, SZKOŁY
Starter: projekt wsparcia młodych artystów na początku ich drogi.
Artystyczny inkubator: program wsparcia i rozwoju niezależnych projektów artystycznych.
Przystanek sztuka: scena Dorożkarni jest miejscem prezentacji projektów realizowanych przez
młodych twórców i artystów poza naszą siedzibą.

WARSZTATOWNIA – cykl całorocznych rodzinnych zajęć weekendowych, odbywających się raz w miesiącu. To propozycja dla rodziców, którzy chcą aktywnie spędzać czas ze swoimi dziećmi, ale w tygodniu brakuje im czasu.

Najważniejsze projekty w Dorożkarni realizowane są niemal od początku powstania ośrodka. Ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem uczestników i publiczności. Ich celem jest przede wszystkim promocja ruchu amatorskiego oraz prezentacja twórczości dzieci i młodzieży z całej Polski na profesjonalnych scenach w stolicy.
Ogólnopolskie Spotkania Taneczne Spontan– to jednodniowe święto młodzieżowych i dziecięcych zespołów tanecznych. W ciągu jednego dnia reprezentanci ośrodków kultury, klubów i szkół z całej Polski (ponad 1,5 tysiąca młodych tancerzy) opanowują scenę jednego z warszawskich teatrów. Spontan jest z roku na rok bardziej różnorodny – startuje więcej zespołów, na scenie podziwiamy niezwykłe stroje, efektowne chorografie, coraz częściej pojawiają się też intrygujące rekwizyty. Najważniejszy jest jednak sam taniec – nowoczesny, współczesny, musicallowy, modern-jazz, który wraz z upływem czasu prezentuje coraz wyższy poziom.
Mit Ton Muzyka i Tekst Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej - to nowa odsłona projektu, z dziesięcioletnią tradycją, znanego dotychczas jako Ten Ton.Jego celem jest przypomnienie, uaktualnienie i promocja najlepszych wzorców polskiego repertuaru. Patronami kolejnych spotkań wokalnych byli: dwukrotnie Jacek Cygan, Marek Dutkiewicz, Seweryn Krajewski, Jarosław Kukulski, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem, Wojciech Młynarski, Katarzyna Gartner i Czesław Niemen.
Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego Best Off – jest festiwalem festiwali, pokazywane są filmy nagrodzone na największych ogólnopolskich festiwalach filmów niezależnych. Jedynym jurorem jest publiczność, która przyznaje Grand Prix. Prezentacjom towarzyszy spotkanie z twórcami prezentowanych filmów.

www.youtube.com/channel/UC-Q3tQ2aFDXOFt0AYKGYPuw
www.facebook.com/dorozkarnia

Koordynatorem edukacji kulturalnej w Dorożkarnia jest:
Paulina Jóźwicka, biuro@dorozkarnia.pl

Multimedia