Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Kino Iluzjon
Kino Iluzjon
Rodzaj instytucji: kino, placówka oświatowa
ul. Narbutta 50a
Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 848 33 33
kasa.iluzjon@fina.gov.pl
www.kinoiluzjon.pl

Opis

Misja/krótki opis instytucji:

Kino Iluzjon, którego znakiem charakterystycznym jest fioletowy neon, znajduje się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA). Położone jest przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. Iluzjon należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Co jest dla nas najważniejsze w edukacji kulturalnej?

Kino Iluzjon realizuje misję edukacyjną na wielu płaszczyznach we współpracy z partnerskimi placówkami i instytucjami. Każdego miesiąca planowane są w jego repertuarze zarówno pokazy dla szkół średnich, w ramach cykli: „Klasyka kina amerykańskiego”, „Gatunki filmowe” i „Klasyka kina europejskiego”, jak i opatrzone spotkaniami z filmoznawcami i prelekcjami filmografów FINA repremiery, wydarzenia specjalne czy cykle archiwalne, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Wśród pozycji, których również nie może zabraknąć w corocznym programie Iluzjonu znajdują się kursy realizowane dla studentów uczelni wyższych – „Akademia Polskiego Filmu” oraz „Akademia Filmu Awangardowego”, Dyskusyjny Klub Filmowy „Młodzi Gniewni” dla młodzieży czy „Klub seniora”. Z kolei z myślą o najmłodszych widzach Iluzjon w każdy weekend prezentuje wyjątkowo ceniony przez dzieci i rodziców cykl „Misiowe Poranki”.

Działania dotyczące edukacji kulturalnej

„Akademia Polskiego Filmu” to dwuletni kurs historii polskiego kina, którego wykładowcami są najwybitniejsi filmoznawcy z ośrodków akademickich z całego kraju. Zajęcia składają się z godzinnego wykładu i projekcji filmów oraz, jeżeli to możliwe, spotkania z twórcami. Program oparty na ponad 100 tytułach i rozłożony na cztery semestry, obrazuje dorobek polskiego kina fabularnego w szerokim spektrum nazwisk, gatunków i tematów. Podstawą wyboru filmów były dopełniające się kryteria: rangi osiągnięć i poszukiwań artystycznych oraz szczególnie życzliwego przyjęcia przez widownię. Chronologiczna konstrukcja programu ułatwia poznanie tendencji dominujących w danym okresie i kierunków rozwojowych. Na semestr I składają się filmy z lat 1908–1958, na semestr II filmy z lat 1956–1969, na semestr III filmy z lat 1969–1982, a na semestr IV filmy z lat 1981–2009.

„Akademia Filmu Awangardowego” to fakultet skierowany do studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych, przygotowany przez Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a realizowany z ogromnym powodzeniem w kinie Iluzjon. W programie znalazło się kilkadziesiąt filmów awangardowych i dokumentalnych oraz wykłady specjalistów. Zajęcia mają na celu zwiększenie świadomości wpływu tradycji awangardy filmowej na formy wyrazu obecne we współczesnym filmie, w tym szczególnie w filmie dokumentalnym, a także budowanie kompetencji odbioru sztuki współczesnej.

„Młodzi Gniewni”, czyli Dyskusyjny Klub Filmowy, działa w Kinie Iluzjon od marca 2014 roku jako cykl spotkań organizowany z myślą o młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Program adresowany jest do nastoletnich kinomanów zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej i swobodną rozmową o kinie. Podczas spotkań, połączonych z dyskusją, prezentowane są współczesne produkcje, które wyróżniają się zarówno niebanalnymi rozwiązaniami formalnymi, jak i poruszaną tematyką.
Bilety w specjalnych cenach: pojedyncze zajęcia - 10 zł, karnet na cały cykl - 35 zł.

„Klub seniora” – organizowany we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku całoroczny cykl pokazów filmowych wybitnych twórców światowego kina. Każde z comiesięcznych spotkań rozpoczyna się prelekcją, dzięki której widzowie zgłębiają historię powstania prezentowanego dzieła, a także dowiadują się, co takiego sprawiło, że jego twórcy na zawsze zapisali się na kartach historii kinematografii. Bilety dla seniorów w specjalnej cenie, 5 zł.

„Misiowe Poranki” to niepowtarzalna okazja do kreatywnego i rodzinnego spędzenia sobotnich przedpołudni w Kinie Iluzjon. Po krótkim pokazie znanych i cenionych polskich bajek, widzowie zapraszani są do aktywnej, twórczej zabawy inspirowanej tematem przewodnim spotkania. Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje pozwalają spędzić weekendowe przedpołudnia w miłej, rodzinnej atmosferze. Zajęcia wielokrotnie nagradzane w konkursie „Słoneczniki”, organizowanym przez portal Czas Dzieci; przeznaczone dla dzieci w wieku 2-7 lat.


Kontakt do osoby/osób zajmujących się edukacją kulturalną/animacją w instytucji:

Karolina Musiał: karolina.musiał@fina.gov.pl

Facebook