Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Joanna Górniak
aktorka
Joanna Górniak
aktorka

”Aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Autorka sztuk teatralnych - "Moda na modę" i "Terapia".
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, na Wydziale Aktorskim.
Debiutowała rolą Ali w "Tangu" Sławomira Mrożka w reż. Krzysztofa Rościszewskiego w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, tam też zagrała m.in. Betty w "Czarownicach z Salem" w reż. Jacka Bunscha.
W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, gdzie była w latach 1994-1995, zagrała między innymi tytułową rolę w "Antygonie" Sofoklesa w reż. Andrzeja Bubienia.
Ciepło wspomina Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, gdzie gościnnie zagrała Blanche w "Tramwaju zwanym pożądaniem" T. Williamsa w reż. Wowo Bielickiego oraz Klarę w "Zemście" A. Fredry w reżyserii Józefa Słotwińskiego.
W latach 1998-2007 była związana z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie grała w spektaklach wyreżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza: "Z pamiętnika młodej mężatki'' G. Zapolskiej (Młoda Mężatka) , "Lalka'' B. Prus (I. Łęcka) , "Romanse i Ballady'' A. Mickiewicza (Romantyczność) oraz "Kordian'' J. Słowackiego (Matka), "Zagraj to jeszcze raz Sam'' W. Allena (Nancy). Teatr Nowy to również "Wznowienie" M. Wojtyszki w reż. Rafała Sisickiego oraz "Chryje z Polską" w reż. Macieja Wojtyszki (spektakl przeniesiony do Teatru Telewizji).
Od 2007 roku związana z Teatrem Rampa, Obecnie gra w komediodramacie "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa w adaptacji i reżyserii Michała Konarskiego, w dramacie "Matka" Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reż. Grzegorz Mrówczyńskiego, musicalu familijnym "Pinokio czyli świerszczowe opowieści", "W Pogoni za Bajką" w reż. Cezarego Domagały oraz w spektaklu familijnym "A my do Betlejem..." w reż. Piotra Furmana
W 2009 roku ukończyła Gender Studies w IBL PAN, a w 2010 roku Gender Mainstreaming w IBL PAN. Interesuje się psychologią, a szczególnie psychologią zachowań ludzkich.
W 2012 została laureatką konkursu "Profesjonaliści Forbesa 2012”. Nagrodę otrzymała w uznaniu za pracę na rzecz środowiska aktorskiego, w Związku Zawodowym Aktorów Polskich pełni funkcję Sekretarza.”


Źródło: Teatr Rampa

Instytucje