Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Konferencja Kulturalna EduAkcja Warszawy
Kulturalna EduAkcja
Konferencja KULTURALNA EduAkcja Warszawy
Treści i wartości utracone - Literatura, Teatr, Film, Sztuka nowoczesna
18 czerwca, Muzeum Warszawskiej Pragi, godz. 10:00-16:00

Rejestracja: https://kulturalnaeduakcja2018.evenea.pl/

W ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej co roku spotykamy się na Konferencji Kulturalna EduAkcja Warszawy. Tegoroczna odbędzie się 18 czerwca w Muzeum Warszawskiej Pragi. Konferencja jest wydarzeniem środowiskowym, w jednym miejscu spotkają się urzędnicy, nauczyciele, animatorzy i edukatorzy z domów kultury, bibliotek, stowarzyszeń, fundacji, teatrów, muzeów, placówek oświatowych, szkół, uczelni wyższych, przedsiębiorstw i grup nieformalnych. Chcemy kontynuować dyskusję o tym, jak skutecznie realizować Warszawski Program Edukacji Kulturalnej tak, aby stał się realnym wsparciem i narzędziem w podnoszeniu jakości edukacji kulturalnej w Warszawie.

W tym roku porozmawiamy o wyzwaniach dla edukacji kulturalnej w szkołach w roku 2019. Podejmiemy temat obszarów nieobecnych lub utraconych w nowej podstawie programowej, będziemy dyskutować o realnych możliwościach współpracy szkół z domami kultury, teatrami, muzeami i organizacjami pozarządowymi.

PROGRAM

10:10-11:00 - Debaty

1 debata: Co dalej? Jak uczyć o kulturze po likwidacji przedmiotu Wiedza o kulturze?

W przyszłym roku szkolnym z programu nauczania znikają zajęcia Wiedza o kulturze. Stawia to przed nauczycielami wiele wyzwań i szereg problemów, ale może też stać się szansą do wymyślenia nowego modelu nauczania o kulturze. Jak przemycić treści kulturalne do programu nauczania. W jaki sposób organizować zajęcia i wciągać uczniów w świat kultury? W czym mogą pomóc domy kultury i biblioteki? Jak namówić dyrektorów do podjęcia dodatkowych działań?

Moderatorka: Justyna Suchecka, dziennikarka Działu edukacji „Gazety Wyborczej”

11:00-11:50

2 debata: Jak zachęcić młodzież do uczestnictwa w kulturze

Jednym z największych problemów z jakimi borykają się edukatorzy kulturalni, czy to w szkołach czy w instytucjach kultury, jest brak zainteresowania młodych uczestników. Jak skutecznie zachęcać młodzież do uczestnictwa w kulturze? Czym zachęcić i jak utrzymać ich uwagę?

Moderator: Edwin Bendyk, publicysta, pisarz, dziennikarz tygodnika „Polityka”, wykładowca uniwersytecki

12:00-13:30 - TŁUMACZE KULTURY - Stoliki tematyczne

Współczesna kultura, czy mowa o literaturze, teatrze czy filmie, to coraz częściej obcowanie z trudnymi i nieraz bardzo skomplikowanymi dziełami. Wielopoziomowe metafory, sztuka awangardowa, transmediowość, przeróżne hybrydy gatunków. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Po jakie dzieła sięgać i jak tłumaczyć je uczniom/uczestnikom działań edukacyjnych? I jak to robić w ramach obecnych przepisów? Jak szkołom mogą w tym pomóc instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe? Jak tworzyć partnerstwa? Zapraszamy do rozmów stolikowych.

1 stolik - Literatura

2 stolik – Teatr

3 stolik – Film

4 stolik – Sztuka Współczesna

13:30-14:00 – przerwa

14.00-15.30 – PUŁAPKI CODZIENNOŚCI, WYZWANIA NA PRZYSZŁOŚĆ – stoliki tematyczne

W otaczającej nas na co dzień rzeczywistości pojawia się wiele problemów i wyzwań. W zalewie informacji i bodźców warto szukać nowych sposobów dotarcia do odbiorcy ze swoimi działaniami edukacyjnymi. Ale też w świecie ciągłego konfliktu próbować budować mosty poprzez kulturę, uczyć tego, że kultura łączy a nie dzieli. W ostatniej części konferencji zapraszamy do udziału w czterech bardzo różnych tematycznie stolikach, ale właśnie tak różnorodna jest nasza rzeczywistość, więc zapraszamy do odnalezienie najbliższego sobie tematu.

1 stolik – GRYWALIZACJA

Kultu(G)ra , Gra, jako przykład działań animacyjnych i artystycznych oraz promocja czytelnictwa. Każdy z nas chce czuć się zwycięzcą. Wciąż potrzebujemy nowych wyzwań, chcemy grać i wygrywać. Odpowiedzią na tę potrzebę jest grywalizacja. Czy da się ją wykorzystać do działań związanych z kulturą? Czy można wzbudzić w odbiorcy pragnienie zdobywania kolejnych poziomów aktywności kulturowej? Czy gra ma szansę być skutecznym narzędziem w rękach animatorów kultury czy popularyzatorów czytelnictwa?

2 stolik – CENZURA CZY AUTOCENZURA

Coraz głośniej mówi się ostatnimi czasy o powracającym widmie cenzury. Czy to w Polsce, kiedy władze próbują ingerować w twórczość artystyczną lub uniemożliwić jej odbiór, czy to za granicą – od krajów autorytarnych po USA. Jak radzić sobie z odgórnymi naciskami w kwestiach dobory programu i omawianych dzieł? Jak uniknąć pułapki autocenzury?

3 stolik – STOLIK MŁODZIEŻOWY

Młodzież jest ważnym i realnym partnerem wielu działań Urzędu Miasta. Aktywnie działa Młodzieżowa Rada Warszawy, Młodzieżowe Rady Dzielnic, SIEĆ Festiwali Szkolnych, Liga Warszawskich Liceów. Miasto wprowadza obecnie program Młoda Warszawa. Jest o czym rozmawiać – stąd przestrzeń dla Stolika Młodzieżowego, w którym młodsi uczestnicy konferencji mogą zrecenzować obecnie działające w Urzędzie Miasta projekty czy też zarekomendować inne.

4 stolik – STOLIK KONSULTACYJNY

Jak wykorzystać obecne systemy finansowania działań artystycznych dla szkół w Biurze Edukacji i w Biurze Kultury, we WCiES i SCEK? Czy warto coś zmienić, co utrzymać, bo jest szczególnie cenne? Czego brakuje? Zapraszamy do rozmów stolikowych – to okazja, by skonsultować z nami obecnie działające systemy.

15:30-16:00 Podsumowanie pracy stolików