Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

WPEK
E-mail Facebook

Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru: Instytucja możliwa
Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru: Instytucja możliwa
Zbliża się kolejna edycja Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru

✅ Widzimy się 29/30 listopada, w godz. 10:00 - 16:00 w Teatrze Ochoty, ul. Mikołaja Reja 9
✅ Formularz zgłoszeniowy: goout.net/pl/bilety/forum-pedagogow-i-pedagozek-teatru-instytucja-mozliwa/kynf/
✅ Temat: Instytucja możliwa
✅ Program

___ Piątek 29.11.2019 | Teatr Ochoty, ul. Reja 9 ___

☑ 10:00 – 10:30 rejestracja uczestników i uczestniczek
☑ 10.30 – 11.00 oficjalne otwarcie forum (SPT + Teatr Ochoty)
☑ 11:00 - 11:45 #zinnejperspektywy

Marta Shaw (Uniwersytet Jagielloński / Slot Art Festival)
Lód na wodzie, czyli dlaczego potrzebujemy zmiany metafor w instytucjach.

Dorota Ogrodzka (Stowarzyszenie Pedagogów Teatru / LTS) Solidarność - paradoksalna trampolina. Czyli jak wykonać skok ku nowemu modelowi instytucji i nie złamać nogi (przykłady polskie i niepolskie)

☑ 11.45 - 12.00 Przerwa
☑ 12.00 - 14.00 Warsztaty do wyboru:

a) Impro – instytucja możliwa: wielka improwizacja czy wielka szansa? Warsztat wykorzystujący techniki impro poprowadzi Bartosz Jurkowski improwizator związany z Klubem Komediowym

b) Songi rewolucyjne – pieśń, która poniesie nas na barykady instytucji. Warsztaty wykorzystujący kolektywne pisanie, komponowanie wykonywanie songu poprowadzi Alicja Brudło z zespołu Tarapaty i Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

c) Eksperyment mikro-zmiany.
Prowadzenie: dr Marta Shaw badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kuratorka Slot Art Festivalu

☑ 14:00 - 15:00 Przerwa obiadowa
☑ 15.00 – 16.30 Wymyślanie (nie)Możliwego. Interaktywny panel badawczy. Prowadzenie: dr Bogna Kietlińska (Uniwersytet Warszawski)
☑ 16:30 - 18:00 Podwieczorek - dyskutujemy i poznajemy się przy jedzeniu. Prowadzenie: Zofia Świąder i Jakub Drzastwa

___ Sobota 30.11.2019 I Teatr Ochoty, ul. Reja 9 ___

☑ 13:00 - 16:00 Możliwe! Warsztat sieciujący uczestników i uczestniczki forum, służący wymianie doświadczeń, pomysłów i refleksji. Podczas twórczego spotkania zastanowimy się nad tym co
jest "MOŻLIWE" - co chcemy zmienić, na co mamy wpływ. Indywidualnie bądź wspólnie zaprojektujemy małe lub duże działania i pierwsze kroki do ich realizacji. Punktem wyjścia do pracy będą potrzeby i refleksje, które zostały w nas po forum i wydarzeniach z dnia poprzedniego. Prowadzenie: Katarzyna Gawkowska- Marciniak i Joanna Krukowska - Gulik

___ Instytucja możliwa ___

Zmęczeni rzeczywistością teatrów, galerii, szkół, muzeów, centrów kultury, organizacji pozarządowych – tych niedoskonałych instytucji, w których pracujemy lub z którymi łączą nas sprawy twórcze, potrzebujemy wyobrażać sobie inne, idealne miejsca dla naszej sztuki, dla naszych projektów i programów. Utopia jest niezwykle mobilizującą perspektywą – daje motywację i energię.

Marzenie o niej, dodaje skrzydeł i sił, by mierzyć się z wyzwaniami codzienności. Utopia ma w sobie także polityczny potencjał – pozwala dążyć ku zmianie, jej wizja wprowadza napięcie i wyzwala dążenia. Jaka mogłaby być instytucja idealna? Taka, która nie tylko produkuje spektakle o lepszym świecie, ale i sama staje się lepszym światem dla twórców i twórczyń, pracowników i pracowniczek? Musimy zadawać sobie to pytanie, bez niego utkniemy w znanych schematach i procedurach.

Jednak uwodzący urok utopii ma w sobie coś podstępnego. Odrywa od realiów, przenosi nas w daleką, niewiadomą przyszłość, generuje frustrację, gdy okazuje się, że droga do spełnienia jest zbyt daleka a nasz wpływ zbyt ograniczony. Dlatego dziś, pytamy nie o instytucje idealną, a o instytucje możliwą, czyli taką, która ma szansę zaistnieć w kontekście, który znamy. Świadoma ograniczeń, nie godzi się na ich prymat. O taką, która byłaby lepsza, bardziej uczciwa, bardziej solidarna. Sprzyjająca eksperymentom, a jednocześnie dająca bezpieczeństwo, odważna i krytyczna, a przy tym wrażliwa społecznie. Jaka jeszcze powinna być i jak to zrobić?

O tym chcemy z Wami rozmawiać w trakcie Forum Pedagogów i Pedagożek Teatru.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Teatr Ochoty
Partnerem wydarzenia jest: GoOut

Wydarzenie współfinansowane ze środków miasta stołecznego Warszawa w ramach projektu Centrum Lubelska 30/32